Erasmus Roterdamietis (“Humanistų princas”) gimė 1460 m. Roterdame ir mirė 1536 m. Bazelyje, Šveicarijoje.
Jis buvo olandų polimatas, žymiausias ir įtakingiausias naujųjų laikų humanistas. (Humanistai buvo įvairių, iš dalies prieštaringų Renesanso intelektualinių judėjimų terminas. Jie optimistiškai žvelgė į žmonijos gebėjimą rasti geresnę egzistencijos formą).
Erasmusas buvo vienas iš savo meto kritinių mąstytojų, vienas iš Europos Apšvietos palydovų. (Jo įtaka siekia iki šių dienų).
Jis taip pat buvo kunigas, teologas, filosofas, filologas, daugiau kaip 150 knygų ir 3000 laiškų autorius ir redaktorius. Kasdien parašydavo apie 1000 žodžių. Dėl jo subtilaus raiškos būdo jo laiškai buvo labai vertinami Europoje. Jis taip pat rašė poeziją ir satyras, žinomiausias jo kūrinys – 1509 m. satyra “Kvailybės pagyrimas”, kurioje su pašaipa, rimtumu ir ironija propagavo racionalų požiūrį.
Svarbiausias jo indėlis į bažnytinę reformą buvo pataisyto Naujojo Testamento teksto graikų ir lotynų kalbomis parengimas. Jis laikė save švietimo pagalbininku. “Žmonės ne gimsta žmonėmis, bet ugdomi tokiais”.
Taip pat jis buvo atsakingas už šiandien Vakarų šalyse paplitusį tarimą, ypač senovės graikų kalbos akcentavimą.
Erasmui buvo svarbu, kad skirtingi krikščionių tikėjimai sugyventų, nes jie sutarė dėl pagrindinių įsitikinimų.
Tačiau jis siekė ne tik krikščionių konfesijų pripažinimo, bet ir stengėsi didinti toleranciją tarp žydų, krikščionių ir musulmonų.
Vienas iš revoliucingiausių jo bandytų pokyčių buvo moterų švietimas. Jis norėjo, kad mergaitės turėtų tokį pat išsilavinimą kaip ir berniukai. Jis tikėjosi, kad moterys, taip pat ir studijuodamos, galės prisidėti prie Europos, orientuotos į humanistines vertybes, kūrimo.