Przejdź do treści

Projekt


Cyfryzacja zasadniczo zmieni pracę przyszłości. Zwłaszcza w czasach koronawirusa i dystansu społecznego. W związku z tym kształcenie i dalsze kształcenie muszą być również dostosowane do tych okoliczności. Nowych technologii trzeba się uczyć i stosować. Szkoła Handlu i Gospodarki Domowej w Horb buduje obecnie „fabrykę nauki”. Tutaj studenci poznają nowe technologie i doświadczają Przemysłu 4.0. Aby móc sprostać wymagającym zadaniom w „inteligentnej fabryce”, należy przeszkolić „wykwalifikowanych pracowników jutra”. Chcemy przenieść część szkolenia do „wirtualnego świata”, zanim przeniesie się on do „rzeczywistości”. Rzeczywistość wirtualna i rzeczywistość rozszerzona będą zatem odgrywać niezwykle ważną rolę w naszym życiu zawodowym. Jako przykłady dla projektu ERASMUS+ wybrano różne przepływy pracy. Celem jest stworzenie cyfrowego świata, w którym można ćwiczyć te czynności przed przejściem do prawdziwej maszyny.


Po zakończeniu projektu wszyscy partnerzy są w stanie przenieść rzeczywiste sytuacje uczenia się i szkolenia do świata wirtualnego. Ponadto opracowano koncepcje integracji tej wirtualnej rzeczywistości z edukacją. Projekt stworzył i ustanowił ponadnarodowe partnerstwa strategiczne między instytucjami edukacyjnymi. Uczniowie i nauczyciele z różnych europejskich środowisk kulturowych doświadczają wymiany w kontekście codziennym i zawodowym. Studenci ze wszystkich partnerów są zaangażowani w rozwój kursów szkoleniowych i prowadzą je niezależnie.


Ogólne informacje o programie Erasmus+

Erasmus+ to organizacja wspierająca różne projekty z różnych dziedzin.

Erasmus+ to unijny program wspierający kształcenie, szkolenie, młodzież i sport. Program Erasmus+ na lata 2021-2027 koncentruje się na włączeniu społecznym, transformacji ekologicznej i cyfrowej oraz promowaniu udziału młodych ludzi w życiu demokratycznym. Budżet tego programu wynosi 26,2 mld euro. Dofinansowywane są priorytety i działania w Europejskim Obszarze Edukacji, Plan Edukacji Cyfrowej, Europejski program na rzecz umiejętności i Europejski filar praw socjalnych, wdrażanie strategii UE na rzecz młodzieży 2019-2027 oraz rozwój europejskiego wymiaru w sporcie . Program Erasmus+ oferuje możliwości mobilności i współpracy w zakresie szkolnictwa wyższego, szkolenia zawodowego i dalszej edukacji, edukacji szkolnej, edukacji dorosłych i młodzieży
i sportu. Erasmus+ jest zarządzany przez Komisję Europejską, Europejską Agencję Wykonawczą ds. Edukacji i Kultury. Jest również nadzorowany przez szereg agencji narodowych w krajach programu oraz szereg biur krajowych w niektórych krajach partnerskich.


Profesjonalna Szkoła Horb a.N. – Niemcy

Celem projektu jest poznanie i zastosowanie nowych technologii, aby nauczyciele mogli ćwiczyć na maszynach w wirtualnej rzeczywistości przed rozpoczęciem pracy na rzeczywistych maszynach. Zadaniem niemieckiego projektu jest przykładowe uruchomienie frezarki firmy HAAS. Frezarkę należy przygotować przed użyciem. Trzeba wybrać narzędzia, zainstalować uchwyty, wyznaczyć punkty zerowe, a na koniec napisać i przetestować program CNC. Wszystkie te wstępne prace należy wykonać w rzeczywistości wirtualnej przed rozpoczęciem pracy z prawdziwymi maszynami. Celem jest stworzenie wirtualnej przestrzeni, w której można przeprowadzić wyżej wymienione prace przygotowawcze.

Vilnius College of Technologies and Design – Litwa

Zespół z Litwy wybrał programowanie robota spawalniczego jako sekwencję uczenia się. Tutaj uczniowie powinni dowiedzieć się, jak zaprogramować takiego robota za pomocą VR.

Zaplanowano i wdrożono następujące kroki. Scena:

  1. Operator bierze dwie różne części do spawania i umieszcza je na stole spawalniczym.
  2. Operator aktywuje tryb programowania robota.
  3. Operator bierze narzędzie robota i ustawia je na początku spoiny.
  4. Punkt początkowy zostanie zapisany.
  5. Operator podnosi narzędzie robota i ustawia je na końcu spoiny.
  6. Punkt końcowy zostanie zapisany.
  7. Operator rozpoczyna proces spawania.
  8. Robot przejmuje spawanie.
  9. Operator bierze spawany produkt ze stołu roboczego.
  10. Cykl zaczyna się powtarzać.

Rzeszow University of Technology (PRz) – Polska

W ramach projektu Politechnika Rzeszowska postawiła sobie za zadanie opracowanie szkolenia z obsługi maszyny sterowanej numerycznie. W tym celu maszyna CNC jest realizowana bezpośrednio w wirtualnej rzeczywistości. Podstawą szkolenia jest obróbka półwyrobu poprzez frezowanie i toczenie na maszynie CNC HAAS ST-20Y. Ostatecznym rozwiązaniem jest uzyskanie obrobionego trzpienia do wkręcenia śruby rozmiaru M32. W celu realizacji powierzonego projektu zdecydowano się na wykorzystanie silnika graficznego Unity w wersji 2021 do przygotowania środowiska wirtualnego oraz programu SolidWorks do opracowania modeli 3D wszystkich obiektów, w tym modeli maszyn, narzędzi oraz otoczenia. Dodatkowo twórcy zdecydowali się na wykorzystanie darmowych modeli 3S w postaci ścian czy podłóg. Dodatkowo postanowiono opracować animację obrazującą obróbkę surowca w Solidworks. Głównym celem realizowanego projektu jest zapoznanie użytkownika z procesem obróbki przedmiotu, zapoznanie się z wybranymi narzędziami obróbczymi oraz obsługa maszyny CNC na przykładzie wspomnianej maszyny HAAS. Szkolenie prowadzone w wirtualnej rzeczywistości ma na celu pokazanie użytkownikowi jak bezpiecznie obsługiwać maszynę CNC.

IES MOLÍ DEL SOL – Hiszpania

Hiszpański zespół wybrał również sytuację edukacyjną dotyczącą obróbki CNC. Na przykładzie śruby studenci z Walencji będą w przyszłości uczyć się obsługi maszyn CNC w wirtualnej rzeczywistości, zanim przejdą do prawdziwej maszyny.

Uczy się następujących czynności:

  • Wejdź do obszaru roboczego i wybierz odpowiednie ujęcie
  • Wybór odpowiedniego materiału do wykonania śruby
  • Po wybraniu materiału podejdź do maszyny w celu przeprowadzenia obróbki
  • Po dojechaniu do maszyny należy otworzyć drzwi i zacisnąć materiał w tokarce
  • Gdy materiał jest załadowany, drzwiczki muszą być zamknięte, a przycisk start (zasilanie) wciśnięty.
  • Rozpoczyna się przetwarzanie – pojawia się wideo symulujące obróbkę śruby
  • Wreszcie symulacja obróbki jest zakończona – drzwi tokarki zostają otwarte
  • gotowy przedmiot jest odblokowany
  • jakość śruby jest sprawdzana na stole warsztatowym

Technical School Osijek – Chorwacja

Celem zespołu chorwackiego było uproszczenie procesu zatrudniania nowych pracowników, zwłaszcza tych, którzy nie mogą osobiście zobaczyć miejsca pracy, poprzez użycie okularów wirtualnej rzeczywistości, aby dowiedzieć się, jak działa szkoła i warsztaty.

Wykorzystując technologię rzeczywistości wirtualnej i oprogramowanie do tworzenia gier wideo, planowano stworzyć wirtualną klasę za pomocą maszyny CNC, surowców i panelu sterowania, a następnie pozwolić użytkownikowi na obróbkę gotowego produktu.