Skip to content

Projektas


Skaitmeninimas iš esmės pakeis ateities darbą. Ypač karūnos ir socialinio nutolimo laikais. Atitinkamai prie šių aplinkybių turi prisitaikyti ir švietimas bei mokymas. Reikia išmokti naujų technologijų ir jas taikyti. Gewerbliche und Hauswirtschaftliche Schule Horb šiuo metu kuria “mokymosi fabriką”. Čia mokiniai mokosi naujų technologijų ir patiria Pramonės 4.0. Kad galėtų susidoroti su sudėtingomis užduotimis “išmaniajame fabrike”, turi būti rengiami “kvalifikuoti ateities darbuotojai”. Dalį mokymų norime perkelti į “virtualųjį pasaulį”, kol vėliau jie persikels į “realybę”. Todėl virtualioji realybė ir papildytoji realybė atliks nepaprastai svarbų vaidmenį mūsų darbo gyvenime. ERASMUS+ projekto pavyzdžiais buvo pasirinkti įvairūs darbo procesai. Tikslas – sukurti skaitmeninį pasaulį, kuriame būtų galima praktiškai išbandyti šią veiklą prieš pereinant prie realios mašinos.


Įgyvendinus projektą, visi partneriai gali perkelti realias mokymosi ir mokymo situacijas į virtualų pasaulį. Be to, buvo parengtos šios virtualios realybės integravimo į švietimą koncepcijos. Įgyvendinant projektą buvo sukurta ir užmegzta tarptautinė strateginė švietimo įstaigų partnerystė. Mokiniai ir mokytojai iš skirtingų Europos kultūrų patiria mainus kasdieniame ir profesiniame kontekste. Visų partnerių mokiniai dalyvauja kuriant švietimo pasiūlymus ir savarankiškai juos skatina.


Bendra informacija apie programą Erasmus+

“Erasmus+” yra organizacija, remianti įvairius projektus įvairiose teminėse srityse.

“Erasmus+” yra ES programa, pagal kurią remiamas švietimas, mokymas, jaunimas ir sportas. 2021-2027 m. programoje “Erasmus+” daugiausia dėmesio skiriama socialinei įtraukčiai, ekologinei ir skaitmeninei transformacijai bei jaunimo dalyvavimo demokratiniame gyvenime skatinimui. Šios programos biudžetas yra 26,2 mlrd. eurų. Finansavimas skiriamas Europos švietimo erdvės prioritetams ir veiklai, skaitmeninio raštingumo planui, Europos įgūdžių darbotvarkei, taip pat Europos socialinių teisių ramsčiui, 2019-2027 m. ES jaunimo strategijai įgyvendinti ir Europos dimensijai sporte plėtoti. Programa “Erasmus+” siūlo judumo ir bendradarbiavimo galimybes aukštojo mokslo, profesinio mokymo, mokyklinio ugdymo, suaugusiųjų švietimo, jaunimo
ir sporto. Programą “Erasmus+” valdo Europos Komisija, Europos švietimo ir kultūros vykdomoji įstaiga. Ją taip pat prižiūri kelios nacionalinės agentūros programos šalyse ir kelios nacionalinės tarnybos kai kuriose šalyse partnerėse.


Gewerbliche und Hauswirtschaftliche Schule Horb a.N. – Vokietija

Projekto tikslas – mokytis ir taikyti naujas technologijas, kad besimokantieji, prieš pradėdami dirbti su tikromis mašinomis, galėtų praktikuotis su mašinomis virtualioje realybėje. Vokietijos projekto užduotis – pavyzdinis frezavimo staklių iš HAAS įmonės konfigūravimo procesas. Frezavimo staklės turi būti paruoštos prieš naudojimą. Reikia parinkti įrankius, sumontuoti armatūrą, nustatyti nulinius taškus ir galiausiai parašyti bei išbandyti CNC programą. Visus šiuos parengiamuosius darbus reikia atlikti virtualioje realybėje prieš pradedant dirbti su tikromis staklėmis. Tikslas – sukurti virtualią erdvę, kurioje būtų galima atlikti šias minėtas parengiamąsias užduotis.

Vilnius College of Technologies and Design – Lietuva

Lietuvos komanda mokymuisi pasirinko suvirinimo roboto programavimą. Čia mokiniai turi išmokti programuoti tokį robotą pasitelkdami VR.

Planuota įgyvendinti šiuos veiksmus. Scena:

  1. Operatorius paima dvi skirtingas suvirinamas dalis ir padeda jas ant suvirinimo stalo.
  2. Operatorius įjungia roboto programavimo režimą.
  3. Operatorius paima roboto darbo įrankį ir pozicionuoją jį ties suvirinimo siūlės pradžia. 
  4. Išsaugomas pradžios taškas. 
  5. Operatorius paima roboto darbo įrankį ir pozicionuoją jį ties suvirinimo siūlės pabaiga. 
  6. Išsaugomas pabaigos taškas. 
  7. Operatorius paleidžia suvirinimo procesą. 
  8. Robotas atlieka suvirinimą. 
  9. Operatorius nuima suvirintą gaminį nuo darbo stalo. 
  10. Ciklas pradeda kartotis. 

Rzeszow University of Technology (PRz) – Lenkija

Projekto metu Žešuvo technologijos universitetas pasirinko užduotį parengti mokymo kursą, skirtą valdyti skaitmeninio valdymo stakles. Šiuo tikslu CNC staklės įgyvendintos tiesiogiai virtualioje realybėje. Mokymo pagrindas – pusgaminio apdirbimas frezuojant ir tekinant HAAS ST-20Y CNC staklėmis. Galutinis sprendimas – gauti apdirbtą veleną, ant kurio galima prisukti M32 dydžio varžtą. Siekiant įgyvendinti paskirtą projektą, virtualios aplinkos parengimui nuspręsta naudoti 2021 versijos Unity grafinį variklį, o visų objektų, įskaitant staklių modelius, įrankius ir aplinką, 3D modeliams kurti – SolidWorks programą. Be to, kūrėjai nusprendė naudoti nemokamą 3S modelį sienų arba grindų pavidalu. Taip pat buvo nuspręsta sukurti animaciją, kurioje būtų parodytas žaliavos apdorojimas “Solidworks” programa. Pagrindinis įgyvendinamo projekto tikslas – supažindinti naudotoją su detalės apdirbimo procesu, susipažinti su pasirinktais apdirbimo įrankiais ir valdyti CNC stakles, kaip pavyzdį naudojant minėtas HAAS stakles. Virtualioje realybėje vykdomais mokymais siekiama parodyti naudotojui, kaip saugiai valdyti CNC stakles.

IES MOLÍ DEL SOL – Ispanija

Ispanijos komanda taip pat nusprendė mokytis CNC apdirbimo srityje. Remdamiesi varžto pavyzdžiu, Valensijos mokiniai ateityje mokysis valdyti CNC stakles virtualioje realybėje ir tik tada pereis prie realių staklių.

Išmokstama šios veiklos:

  • Įėjimas į darbo erdvę ir tinkamo kadro pasirinkimas
  • Tinkamos medžiagos varžtui gaminti pasirinkimas
  • Pasirinkę medžiagą, prieikite prie staklių ir atlikite apdirbimo operaciją.
  • Pasiekus stakles, reikia atidaryti duris ir užfiksuoti medžiagą tekinimo staklėse.
  • Kai medžiaga pakraunama, durelės turi būti uždarytos, o paleidimo mygtukas (maitinimo mygtukas) nuspaustas.
  • Pradedamas mechaninis apdirbimas – rodomas vaizdo įrašas, kuriame imituojamas varžto mechaninis apdirbimas
  • Galiausiai užbaigiamas apdirbimo modeliavimas – atidaromos tekinimo staklių durys.
  • Gatavas ruošinys atlaisvinamas.
  • Varžto kokybė tikrinama prie darbo stalo.

Technical School Osijek – Kroatija

Kroatijos komandos tikslas buvo supaprastinti naujų darbuotojų įdarbinimo procesą, ypač tų, kurie negali asmeniškai atvykti ir pamatyti darbo vietos, naudojant virtualios realybės akinius, kad sužinotų, kaip veikia mokykla ir dirbtuvės.

Naudojant virtualios realybės technologiją ir vaizdo žaidimų kūrimo programinę įrangą, planuota sukurti virtualią klasę su CNC staklėmis, žaliavomis ir valdymo pultu, o paskui leisti vartotojui apdoroti jas iki galutinio gaminio.