Skip to content

Projekt

Digitalizacija će temeljito promijeniti budući rad. Posebno u vremenima korone i društvenog distanciranja. Stoga se i obrazovanje i daljnje usavršavanje moraju prilagoditi toj situaciji. Treba naučiti i primijeniti nove tehnologije. Tehnička škola Horb trenutno gradi “učionicu za učenje” (Lernfabrik). Ovdje studenti upoznaju nove tehnologije i doživljavaju industriju 4.0. Da bi se mogli nositi s izazovnim zadacima u “pametnoj tvornici” (Smart Factory), “stručnjaci sutrašnjice” moraju biti obrazovani. Želimo prenijeti dio obuke u “virtualni svijet” prije nego što se pređe u “stvarnost”. Virtualna stvarnost (Virtual Reality) i proširena stvarnost (Augmented Reality) će stoga igrati izuzetno važnu ulogu u našem radnom životu. Za ERASMUS+ projekt su izabrani različiti radni procesi kao primjeri. Cilj je stvoriti digitalni svijet u kojem se ove aktivnosti mogu vježbati prije nego što se pristupi stvarnom stroju.


Nakon završetka projekta, svi partneri su sposobni prenijeti stvarne situacije učenja i treninga u virtualni svijet. Osim toga, razvijeni su koncepti integracije ove virtualne stvarnosti u obrazovanje. Projekt je stvorio i uspostavio transnacionalna strateška partnerstva između obrazovnih ustanova. Studenti i nastavnici različitih europskih kulturnih pozadina doživljavaju razmjenu u svakodnevnom i profesionalnom kontekstu. Studenti svih partnera su uključeni u razvoj obrazovnih ponuda i samostalno ih promoviraju.


Opće informacije o programu Erasmus+

Erasmus+ je organizacija koja podržava različite projekte u različitim područjima.

Erasmus+ je EU program za promicanje općeg i strukovnog obrazovanja, mladih i sporta. Program Erasmus+ za razdoblje 2021.-2027. fokusira se na socijalnu integraciju, zelenu i digitalnu transformaciju te promicanje sudjelovanja mladih u demokratskom životu. Proračun za ovaj program iznosi 26,2 milijarde eura. Podupiru se prioriteti i aktivnosti u Europskom obrazovnom prostoru, plan za digitalno obrazovanje, Europska agenda za vještine, Europski stup socijalnih prava, provedba EU strategije za mlade 2019.-2027. i razvoj europske dimenzije u sportu. Program Erasmus+ pruža mogućnosti mobilnosti i suradnje u područjima visokog obrazovanja, strukovnog obrazovanja i osposobljavanja, školskog obrazovanja, obrazovanja odraslih, mladih i sporta. Erasmus+ program upravlja Europska komisija i Europska izvršna agencija za obrazovanje i kulturu. Nadzor nad programom također provode brojne Nacionalne agencije u programskim zemljama i brojni Nacionalni uredi u nekim partnerskim zemljama.


Gewerbliche und Hauswirtschaftliche Schule Horb a.N. – Njemačka

Cilj projekta je naučiti i primijeniti nove tehnologije kako bi se obrazovni radnici mogli vježbati na strojevima u virtualnoj stvarnosti prije nego što rade na stvarnim strojevima. Zadatak njemačkog projekta je primjer pripremnog procesa frezerskog stroja tvrtke HAAS. Prije upotrebe, frezerski stroj mora biti pripremljen. Alati se moraju odabrati, pripremiti uređaji, odrediti nulte točke, te naposljetku napisati i testirati CNC program. Sve ove pripremne radnje trebaju se obaviti u virtualnoj stvarnosti prije nego što se počne raditi s stvarnim strojevima. Cilj je stvoriti virtualni prostor u kojem se mogu izvršiti navedene pripremne radnje.

Vilnius College of Technologies and Design – Litva


Tim iz Litve odabrao je kao slijed učenja programiranje robotskog zavarivača. Ovdje će studenti naučiti programirati takvog robota uz pomoć VR-a.

Planirani su sljedeći koraci za provedbu. Scena:

  1. Operater uzima dva različita dijela za zavarivanje i postavlja ih na zavarivački stol.
  2. Operater aktivira način programiranja robota.
  3. Operater uzima robotski alat i postavlja ga na početak zavarivanja.
  4. Početna točka se sprema.
  5. Operater uzima robotski alat i postavlja ga na kraj zavara.
  6. Završna točka se sprema.
  7. Operater pokreće postupak zavarivanja.
  8. Robot preuzima zavarivanje.
  9. Operater uklanja zavareni proizvod s radnog stola.
  10. Ciklus počinje ponavljati.

Rzeszow University of Technology (PRz) – Poljska

U okviru projekta, Tehničko sveučilište Rzeszow odabralo je zadatak razvijanja obuke za upravljanje numerički upravljanim strojem. Za tu svrhu, CNC stroj je implementiran izravno u virtualnoj stvarnosti. Temelj obuke je obrada poluproizvoda kroz frezanje i tokarenje s CNC strojem HAAS ST-20Y. Konačno rješenje je dobivanje obrađene osovine na koju se može pričvrstiti vijak veličine M32. Za provedbu dodijeljenog projekta, odlučeno je koristiti Unity verziju 2021 za pripremu virtualnog okruženja, te SolidWorks program za razvoj 3D modela svih objekata, uključujući modele strojeva, alata i okoline. Također, razvojni tim je odlučio koristiti slobodne 3D modele za izradu zidova ili podova. Osim toga, odlučeno je razviti animaciju koja prikazuje obradu sirovog materijala u SolidWorksu. Glavni cilj provedenog projekta je upoznati korisnika s procesom obrade dijela, upoznati odabrane alate za obradu i naučiti upravljati CNC strojem na primjeru spomenutog HAAS stroja. Obuka koja se provodi u virtualnoj stvarnosti ima za cilj pokazati korisniku kako sigurno upravljati CNC strojem.

IES MOLÍ DEL SOL – Španjolska

Isto tako, španjolski tim se odlučio za situaciju učenja vezanu uz CNC obradu. Na primjeru vijka, studenti iz Valencije će u budućnosti u virtualnoj stvarnosti naučiti upravljati CNC strojevima prije nego što se pređe na stvarni stroj.

Slijedeće aktivnosti će se naučiti:

  • Ulazak u radni prostor i odabir odgovarajućeg hvata
  • Odabir odgovarajućeg materijala za izradu vijka
  • Nakon odabira materijala, približavanje stroju radi obrade
  • Kada se dođe do stroja, treba otvoriti vrata i pričvrstiti materijal u tokarskom stroju
  • Kada je materijal postavljen, treba zatvoriti vrata i pritisnuti start tipku (gumb za uključivanje)
  • Obrada započinje – prikazuje se video koji simulira obradu vijka
  • Na kraju završene simulacije obrade – otvaraju se vrata tokarskog stroja
  • Gotov komad se izvadi iz stroja
  • Na radnom stolu se provjerava kvaliteta vijka

Technical School Osijek – Hrvatska

Cilj hrvatskog tima bio je pojednostaviti proces zapošljavanja novih radnika, posebno onih koji nisu u mogućnosti osobno biti prisutni na radnom mjestu radi razgledavanja, koristeći virtualno-stvarnosne naočale kako bi naučili kako škola i radionice funkcioniraju.

Koristeći tehnologiju virtualne stvarnosti i softver za razvoj videoigara, plan je bio stvoriti virtualnu učionicu s CNC strojem, sirovinama i upravljačkim sučeljem te omogućiti korisniku da ga pretvori u gotov proizvod.